RadeX

מאת שחר הרץ | 17/07/2016

חברת רדקס היא יבואנית של בירות מיוחדות מאירופה, אשר בסטנדרטים של מדינת ישראל כבר אפשר לקרוא לה חברה ותיקה. משנת 2002 רדקס מייבאת לארץ עשרות מותגי בירה אירופאים – חלקם קלאסיים וחלקם מודרניים, ממדינות בירה נחשבות כמו גרמניה, צ'כיה, בלגיה, אנגליה ואוסטריה.

בין המותגים המוכרים והפופולרים שמגיעים לישראל על ידי רדקס ניתן למנות את קסטיל רוז' – בירת הפירות החזקה והאדומה הבלגית שכבר אין ישראלי שלא מכיר, בירת החיטה האוסטרית הפרחונית אדלווייס, בירות הלאגר הבהירה והכהה של מבשלת קרשוביצה הצ'כית וברבר הבלגית הדבשית.

עד לאחרונה היתה פעילה חברת רדקס באופן ישיר רק בשוק הקר (ברים, פאבים ומסעדות), כאשר בשוק החם הופצו מוצריה על ידי חברה אחרת, אך מתחילת 2016 מפיצה רדקס בקבוקים לחנויות, רשתות וכד' בעצמה – דבר שהוביל להוספה של מוצרים חדשים ומאוד מעניינים לסל המוצרים שלה:

שיפיארד אמריקן IPA (Shipyard American IPA) 5% אלכוהול –
שיפיארד הוא מותג בירה אמריקאי שמקורו בעיר פורטלנד שבמדינת מיין (Maine) בחוף הצפון מזרחי של ארה"ב. בתחילת שנות ה- 90 הוקמה המבשלה הזו, כעסק משפחתי "מחוזק" בברו מאסטר אנגלי מוכשר בשם אלן פאגסלי, שהתווה קו מאוד ברור במבשלה של יצור בירות אייל בסגנונות אנגלים מסורתיים. עם השנים גדלה המבשלה מאוד וכמובן שהוסיפה למגוון הבירות שלה גם סגנונות מודרנים יותר המתכתבים עם המתרחש בעולם הבירה בארה"ב של ימינו.

לפני שאלן פאגסלי עבר לגור בארה"ב ולעבוד בשיפיארד הוא עבד שנים רבות במבשלת רינגווד האנגלית המוערכת, ומאז מעברו קיים שיתוף פעולה פורה בין שתי המבשלות. שיפיארד יצרה בארה"ב את הבירה המפורסמת של רינגווד "Old Thumper", וכאשר מבשלת רינגווד הפכה להיות חלק מקונצרן מארסטונס האנגלי, שיתוף הפעולה הלך והתחזק ובירות מאמריקה נשלחו בחביות לאנגליה כדי לרצות את הביקוש ההולך וגובר לבירות אמריקאיות כשותיות ביבשת הבריטית.

בשנת 2013 הלכה מבשלת שיפיארד צעד נוסף קדימה ובירת ה- APA שלה יוצרה לראשונה באנגליה עבור השוק המקומי. אחריה צורפה לרשימה גם האמריקן IPA כבירה השניה של שיפיארד שמיוצרת באנגליה, ומכאן הדרך לישראל כבר היתה קצרה, שכן חברת רדקס היא המייצגת בישראל של קונצרן מארסטונס.
מהפופולריות של סגנון ה- IPA בעולם (וגם בארץ) כבר אי אפשר להתעלם, וכך קיבלנו על המדפים בישראל IPA אמריקאי קלאסי, כשותי, ארומטי וקליל יחסית שיכול לגרום להרבה אנשים להתאהב בבירות מיוחדות ובסגנון המפתה הזה.

מארסטונס היא חברת בירה אנגלית גדולה מאוד שבבעלותה מספר מבשלות מכובדות, מסורתיות ומודרניות כאחד, ביניהן רינגווד הנ"ל, וגם באנקס, בראקספיר ועוד, וגם מבשלת וויצ'ווד היא חלק מקונצרן זה. וויצ'ווד הוא שם שכל חובב בירה כבר מכיר, בזכות מגוון הבירות עם המיתוג המיוחד והטעמים הלא פחות מיוחדים כגון הובגובלין ושות'.

כבר הרבה שנים שהבירות של וויצ'ווד מעטרות את המדפים והברזים בישראל, אבל לעומת מגוון הבירות הכמעט אין סופי שהמבשלה יצרה באנגליה, לכאן הגיע מגוון מצומצם יחסית – עד לאחרונה.

כתוצר ישיר של מה שקורה כיום בעולם הבירה, מבשלות אירופאיות מנסות לתת מענה לביקוש ההולך וגובר של בירות מודרניות וכשותיות, וכבר לא רק בקרב אמריקאים אלא גם אצל קהל חובבי הבירה האירופאים שגילו בשנים האחרונות ריחות וטעמים בבירה שהם לא הכירו בעבר. מבשלת וויצ'ווד אף פעם לא נתפסה כמסורתית (בכל זאת, רק בת כשלושים שנה), אבל בירה ממש כשותית אף פעם לא היתה לה, עד עכשיו…

הובגובלין גולד (Hobgoblin Gold), 4.5% אלכוהול –
בן הדוד ה"אמריקאי" של הובגובלין הקלאסית, הוא אמריקן פייל אייל (APA) שמכיל 4 זני כשות מיוחדים, ביניהם סאמיט מארה"ב ונלסון סובין מניו זילנד. מדובר בבירה קלילה, ארומטית, מרווה, פירותית וכל כך קלה לשתיה שזה מדהים. זו תוספת מבורכת למשפחת וויצ'ווד שגם הגיעה לישראל ממש לאחרונה ואנחנו מקווים שהיא לא כאן לביקור חד פעמי אלא שתשאר לתמיד.

אחת נוספת שהגיעה יחד איתה מאותה מבשלה, ושבטוח לא תהיה כאן קבועה היא בירה עונתית חדשה שהשיקה וויצ'ווד בשנה שעברה לכבוד חג הפסחא. מדובר בבירה שנקראת הוט קרוס באני (Hot Cross Bunny) – שם שהוא משחק מילים המשלב שם של מאפה מתוק ופופולרי בחג זה (Hot Cross Bun) עם הארנב (Bunny) שהוא החיה הסמלית של חג הפסחא. הלחמניה החגיגית מכילה באופן מסורתי צימוקים, קינמון, תבלינים נוספים וגרידה של הדרים, וגם בבירה יש חלק מאותם רכיבים מיוחדים, ויחד עם אחוז אלכוהול די נמוך היא מרגישה אביבית ומרעננת מאוד.

אנחנו מקווים לראות מרדקס בירות נוספות מעניינות נוחתות אצלנו, גם הן עונתיות ובעיקר אם הן קבועות.