גילס קפה

מאת שחר הרץ | 17/11/2015

30 שנה לקיומה מציינת השנה חברת גילס קפה, עסק משפחתי שהחל דרכו ביבוא של קפה איכותי לישראל והתפתח לחברה שמייבאת מוצרי מזון ומשקאות מגוונים נוספים. בשנת 2004 הוסיפה החברה לראשונה לסל מוצריה במהלך חלוצי דאז גם בירות פרמיום בלגיות, בתקופה שבה תעשית הבירה בישראל היתה רחוקה מאוד ממצבה הנוכחי, ובירות מיוחדות ויוקרתיות נחשבו כאן למשהו למביני עניין בודדים בלבד.

יותר מעשר שנים אחרי, מגוון הבירות שמייבאת גילס קפה עדיין נשען ברובו על מותגי בירות בלגיות איכותיים, אך במהלך השנים ועד היום גם גרמניה היתה מוקד לבירות אותן יבאה החברה. גילס קפה בחרה לעבוד עם מבשלות בירה פרטיות ומשפחתיות ברוב המקרים בדיוק כמוה, אשר מתאימות להלך הרוח של החברה ואשר מוצריהן מוקפדים, מגוונים ומיוחדים.
מבשלת ג'ון מרטינס
מעל מאה שנים ושלושה דורות כבר אפשר לספור בהסטוריה של מבשלה זו, אשר היתה מהראשונות אותן יבאה גילס קפה מאז אמצע שנות ה- 2000. מדובר במבשלה עם שורשים אנגלים וסקוטיים, אשר מייסדה התמקם בבלגיה והחל לייצר בירות המשלבות אלמנטים של סגנונות בירה בלגים וסקוטיים – דבר יחודי ויוצא דופן.
המותג גורדון הוא המזוהה ביותר עם מבשלה זו, וסדרת ה"פיינסט" מציגה שורה של בירות חזקות ופופולריות מאוד. גורדון פיינסט רד (8.4%), גורדון פיינסט גולד (10%) וגורדון פיינסט פלטינום (12%) מספקות את הסחורה לחובבי האלכוהול הגבוה, ואילו גורדון פיינסט סקוטש ("רק" 8%) שנמזגת בישראל מחבית בלבד ובמקומות ספורים ביותר היא זו בעלת ההשפעות הסקוטיות הברורות ביותר, והמיוחדת שבחבורה.
עוד מאותה מבשלה אפשר להשיג בארץ את הבירות בסגנון המנזרי דומינוס דאבל (6.5%) ודומינוס טריפל (8%), שמיוצרות עבור מבשלת ג'ון מרטינס במנזר הטראפיסטי קונינגסהובן שבהולנד בו מיוצרות הבירות של לה טראפ.


מבשלת בוסטילס
מעל 200 שנים של מסורת יש למבשלה המשפחתית הבלגית הזו, ושלוש בירות אייקוניות שמופיעות כמעט באופן קבוע בכל רשימה של הבירות הבלגיות הטובות והמיוחדות ביותר. טריפל קרמליט (8.4%), המבוססת על מתכון מנזרי עתיק, מכילה שעורה, חיטה ושיבולת שועל במתכון ועוברת תסיסה שניה בבקבוק נחשבת לאחד הטריפלים האולטימטיבים בעולם. קוואק (8.4%) היא אייל בלגי חזק וענברי שעלה לגדולה בזכות טעם מתקתק ונעים אך בעיקר בזכות הכוס הנחשקת בעלת הצורה החריגה שנחשבת לכוס ה- Take Away  הראשונה אי פעם, ודאוס (11.5%) היא בירה יוצאת דופן בסגנון נדיר המכונה "בירת שמפנייה", בשל תהליך יצור אשר חלקו כולל כשנה של תסיסה, הבשלה והתיישנות של הבירה במחוז שמפיין שבצרפת, בשיטה השמורה בעיקרון לשמפנייות בלבד.


מבשלת טימרמנס
גם מבלגיה, מאזור עמק הסן שסמוך לבריסל, הידוע כאזור היחיד בעולם בו ניתן לייצר באופן רשמי בירה מסוג למביק, מגיעה המבשלה המסורתית הזו אשר מתמחה מן הסתם ביצור של למביק – סגנון הבירה החריג ביותר בעולם התוסס בצורה ספונטנית בעזרת שמרי פרא, ומתיישן בחביות עץ למשך מספר חודשים עד מספר שנים.
ברוב העולם סגנון זה מוכר בגרסאות הקלות יותר לעיכול שלו, המכילות פירות שונים שהושרו בחביות העץ יחד עם הבירה על מנת למתן את טעמיה. טימרמנס קריק (דובדבן), טימרמנס פיץ' (אפרסק) וטימרמנס תות הן שלוש הנציגות של מבשלה זו בישראל, והן בעלות אחוז אלכוהול נמוך ומקובל לסגנון (4%).


מבשלת דו בוק
ששה דורות וכמעט 170 שנה יש בפז"מ של מבשלה זו, אשר החלה דרכה כמבשלה חקלאית, שבה מייצרים בירה מחומרי גלם מקומיים ורק בעונת החורף. כיום זו מבשלה מודרנית המייצרת מגוון רחב מאוד של סוגי בירה, גם עבור מותגים אחרים המשתמשים בשירותיה.
המותג הראשון שיוצר במבשלה זו נקרא גאלוואז, ושלוש בירות תחת מותג זה מיובאות לישראל. גאלוואז בראון (8.1%) היא אייל בלגי כהה שנחשבת לבירה המקורית והחורפית של המבשלה, גלאוואז בלונד (6.3%) היא אייל בהיר ופירותי, וגאלוואז פירות אדומים (8.2%) היא בירת פירות ורדרדה המכילה רכזים של פירות אדומים שונים. בירה נוספת שהגיעה לאחרונה לישראל ממבשלה זו היא בלאנש דה נמור רוזה (3.4%) – בירות פירות קלילה ומרעננת המבוססת על בירת החיטה הקלאסית של דו בוק, בתוספת פירות.

מבשלת מייסלס
הנציגה הגרמנית בסל המוצרים של גילס קפה היא מבשלה משפחתית נוספת, הפעם מבוואריה, שמתמחה ביצור של בירות חיטה קלאסיות, אך בשנים האחרונות החלה לייצר גם בירות מאוד מיוחדות בסגנונות נוספים ולאו דווקא גרמנים במקורם. לצד מייסלס ווייס אוריג'ינל (5.4%) ומייסלס ווייס דונקל (5.2%) שהן בירות חיטה בוואריות לפי הספר (בהירה וכהה בהתאמה) ניתן למצוא בירות מהסדרה שנקראת "Maisel & Friends", שם החלו הברומאסטרים של המבשלה להשתעשע לפני כמה שנים עם סגנונות מודרנים יותר כמו IPA (סטפנ'ס אינדיאן אייל, 7.3%), מארק'ס שוקולד בוק (7.5%) ובירת חיטה חזקה בסגנון וייצן-בוק (ג'פס בוואריאן אייל, 7.1%). בירות אלו מיוצרות מחומרי גלם איכותיים ובינלאומיים ומגיעות בבקבוקי 750 מ"ל מהודרים ומרשימים. מומלץ ביותר.