סמואל אדאמס לונגשוט 2015

מאת רן בירון | 17/08/2015

הכרזת הזוכים של "סמואל אדמס לונג שוט 2015", התחרות השנתית לבישול ביתי, התקיימה בפעם ה-11 והשנה היא נערכה במסגרת פסטיבל Beers .

בישול בירה ביתית היה קיים מאז ומעולם, אבל מהפיכה של ממש בתחום הזה החלה רק לפני כעשור. קשה לאמוד את מספר המבשלים הביתיים, ההערכות מדברות על אלפים, אבל גם אם רק כמה מאות ממש מגיעים להישגים משמעותיים, זה מספר גדול למדינה כישראל שממוצע שתיית בירה לנפש עומד בה בסביבות ה 14 ליטר בשנה, לעומת למעלה מ 100 ליטר במרבית ארצות אירופה ובלמעלה מ 150 ליטר בצ'כיה.

במקביל למגמה הזאת, ומתוך ראייה קדימה, קמו יזמים אוהבי בירה אשר פתחו עסקים ופעילויות, שנתנו וממשיכים לתת רוח גבית של ממש למגמה ותנופה נוספת לעידוד העלאת רמת האיכות. בין הראשונים שראו לאן נושבת רוח הבירה היה גדי דבירי, אשר הקים כבר לפני שנים רבות את "בירדי" שהפך לבית חם למבשלי בירה ביתיים. במוסד הבירה הייחודי הזה מתקיימות הרצאות, קורסים והדרכות, מתן שירותי בירה שונים, השכרה ומכירה של ציוד, ייעוץ מקצועי למסעדות ולמבשלי בירה, יבוא של ציוד וחומרי גלם לבישול בירה ביתית ועוד. בקיצור, מוסד בירה לכל דבר.


בית המשפט. גדי דבירי (עומד מימין) מדריך את צוות השיפוט

לשאלה "למה לכל הרוחות לבשל בירה בבית, אם אפשר לגשת למרכול הקרוב ולקטוף בקבוק בירה איכותית מהמבחר שעל המדף" משיב גדי בפשטות: " למה ??? ככה!!! כי ככה אפשר להגיע לטעמים שאי אפשר להשיג בשוק המסחרי. איזה טעמים? זעתר, מנגו, בננה, וניל, גרניום ועוד טעמים כיד הדמיון הטובה על המבשל (ותאמינו לי שהדמיון מאוד מפותח). כי ככה אפשר לבשל בירה שפוגעת בדיוק לטעמכם. לא אוהבים סטאוט מר ויבש? אין בעיה, נבשל לנו סטאוט מתוק וקרמי. כי ככה אפשר לשחזר את הבירה הטובה ההיא שטעמנו בדנבר קולורדו במהלך הטיול מחוף לחוף שעשינו בארה"ב ושאף יבואן לא חשב להביא לארץ".

בין מגוון הפעילויות של בירדי גם תחרות מבשלי בירה ביתי "סמואל אדאמס לונגשוט" שנערכת מידי שנה כבר למעלה מעשר שנים. תחרות "סמואל אדאמס לונגשוט" 2015 נערכה לפני כשבוע ותוצאותיה הוכרזו ביום האחרון של פסטיבל הבירה השנתי שהתקיימה במתחם התחנה בתל אביב ב 11 עד ה 13 באוגוסט. חלק מהמשתתפים בתחרות אף הציגו את מרכולתם בדוכן של סמואל אדאמס.


הביתן של לונגשוט בפסטיבל. צחוקים ואווירה ביתית

התחרות פתוחה אך ורק למבשלים ביתיים פרטיים, חובבים בלבד, לא מסחריים, אשר זאת איננה פרנסתם. מטרת התחרות, לדברי גדי דבירי, היא "קידום מקצועיות מבשלי הבירה החובבים" ולכן מעבר למתן הערכות השיפוט, כל משתתף יקבל דף משוב של השופטים.

הבירות מוגשות לחמש קטגוריות שיפוט: בירה אייל בהירה, בירה אייל כהה, בירת לאגר, קטגוריית חיטה, קטגוריה חופשית.

 
מבשלים בייתים שלוקחים את הנושא ברצינות. לונגשוט בפסטיבל

צוות השיפוט כלל כעשרים וחמישה טועמים וטועמות, ביניהם אנשי תעשייה הבירה בישראל, מבשלים חובבים ידועי שם, חובבי בירה מובהקים ועיתונאים. נכחתי בהנאה רבה בשעות הטעימה השיפוטית וגם לגמתי להנאתי אין ספור בירות. כמי שמגיע מתחום היין, נוכחתי כי עם כל האינטרפרטציות האישיות של טעמים וריחות, בסופו של דבר המבחן הסופי הוא השילוב של כולם בכוס וההנאה שהבירה מעניקה ללוגם. אכן, שוב כמו ביין, נהניתי מאד מבירות רבות, אבל היו גם כאלו שפסלתי על הסף. זוהי טיבה של תחרות. יש מנצחים ויש מפסידים.


בית המשפט הגבוה ללתת

פרסי התחרות הוענקו מטעם חברת טמפו ומותג הבירה סמואל אדאמס.

הפרס הראשון בכל קטגוריה יהיה בקבוק סמואל אדמס אוטופיה, הבירה בעלת שיעור האלכוהול הגבוה ביותר שיוצרה אי פעם. מבין המקומות הראשונים בתחרות נבחרה הבירה הטובה ביותר –Best in Show – שזיכתה  את מבשליה בטיסה ואירוח על ידי מבשלת סמואל אדאמס.

לפניכם התוצאות כפי שהתפרסמו במעמד הכרזת הזוכים בפסטיבל ביר'ס:


והזוכים הם … גדי דבירי קצת לא בפוקוס (מהתרגשות)

קטגורית אייל בהיר:

מקום ראשון – אפריים גרינבלט עם בירת APA

מקום שני – שיטה עם בירת APA

מקום שלישי – בועז לנר עם האנגלי המריר.

קטגוריית אייל כהה:

מקום ראשון – ג'מוס עם סטאוט יבש

מקום שני – קפטן רוברטס עם בראון אייל.

מקום שלישי – דניאל אלמן עם בירת פורטר.

קטגורית חיטה:

שתי בירות הגיעו למקום הראשון – דניאל אלמן עם חיטה בלגית ו- Penta עם חיטה מעושנת.

במקום השני שתי בירות – אורי בראור וזכריה רזניק.

במקום השלישי – תומר כורם "האופנוען" עם חיטה מרירה

קטגורית לאגר:

מקום ראשון – ג'מוס עם בירת פילזנר

מקום שני – שיטה עם לאגר כהה

מקום שלישי – סרגי סגל עם בירת אוקטוברפסט

קטגוריה חופשית:

מקום ראשון – קווין אונגר עם רוסטד אינדיה דארק אייל.

מקום שני – מנו וויזנפלדר עם הגירסה שלו לשוורצביר.

מקום שלישי – מארק מרקיש עם White IPA.

וכבירה הטובה בתחרות ה- Best In Show:

ג'מוס עם בירת הפילזנר שלהם !!!

לצפייה ברגעי הכרזת ה- Best In Show