י.ד. עסקים

מאת שחר הרץ | 17/08/2015

שחר הרץ מספר על אחת מיבואניות הבירה הגדולות בישראל, י.ד. עסקים, שכבר שנים דואגת שהגרון שלנו לא ישאר יבש.

כאחת מיבואניות האלכוהול (והבירה כמובן) הותיקות בישראל, השכילה חברת י.ד. עסקים לשים יד על כמה מותגי בירה פופולריים ומוערכים מאוד, ולשווק אותם בישראל במהלך שלושת העשורים האחרונים. סל מוצרי הבירה של החברה הלך ותפח עם הזמן, והוא מכיל כיום עשרות בירות מכל רחבי העולם, בתמהיל שכולל מספר מותגי בירה אייקוניים, לצד בירות יום-יומיות, סיידרים ולאחרונה גם בירות בוטיק ישראליות.
פילזנר אורקל
קשה לבחור עם איזה מותג להתחיל את רשימת הבירות של י.ד. עסקים. הרבה שמות גדולים נמצאים כאן, אבל אם בכל זאת צריך לבחור את האחד שלו יש את ההשפעה הגדולה ביותר על ההסטוריה של הבירה מבין כולם, אז פילזנר אורקל הופך פתאום לבחירה קלה.
הבירה המיתולוגית שהולידה סגנון, יצרה אבן דרך וסללה את המקטעים הראשונים בדרך החדשה שאליה פנה עולם הבירה לפני 173 שנה אי שם בבוהמיה של אז, היא ללא ספק אחד ממותגי הבירה החשובים בעולם עד היום. הלאגר הזהוב הזה (4.4%), עם הארומה הפרחונית המשכרת, טעמי הלתת הפריך והסיומת המרירה והיבשה היה הראשון מסוגו בעולם כאשר יוצר לראשונה ב- 1842, והוביל אחריו מבשלות רבות שניסו לרצות צרכני בירה רבים על ידי יצור של בירות דומות המתחקות אחר המקור. אבל פילזנר אורקל (= מקורי/אורגינלי) יש רק אחד.

חובבי הבירה הזו כבר התרגלו בשנים האחרונות לחכות למהדורה המיוחדת של פילזנר אורקל בגרסה לא מפוסטרת,  שמגיעה לישראל אחת לשנה בבקבוקים מהודרים של ליטר ונחטפים במהרה.
במקביל, מטיסה י.ד. עסקים לכאן מדי פעם חביות של פילזנר אורקל לא מפוסטרות שנמזגות באירועים מיוחדים.


קוזל + גמברינוס
ההצלחה המסחררת של פילזנר אורקל הובילה את המותג להסתפח לקונצרן הבירה השני בגודלו בעולם כיום (סאבמילר – SABMiller) בשנת 1999. יחד איתו מיוצרת באותה מבשלה מקורית גםגמברינוס (5%) שהיא לאגר צ'כי בהיר וקליל, למי שמעדיף את הצ'כיות שלו פחות מרירות אבל עדיין כיפיות. את הטריו הצ'כי של י.ד. עסקים סוגרת קוזל, שידועה כאן בעיקר בגרסתה הכהה, המתקתקה והזולה (3.8%) שחביבה מאוד על החך הישראלי, אך גם הגרסה הבהירה זמינה כאן (4.8%) אך קצת נבלעת לצד אחותה הכהה. הבירות של קוזל מיוצרות במבשלת ולקה פופוביצ'ה השייכת גם היא לסאבמילר.


בק'ס
כיבואן ותיק מתבקש שלי.ד. עסקים יהיו קשרים גם עם קונצרן הבירה הגדול ביותר בעולם, AB-INBEV, ואכן כך. מותג הבירה הצפון גרמני המפורסם בק'ס שייך לחברה זו, והוא נמצא איתנו כאן בארץ כבר זמן רב. מדובר בבירת לאגר בהירה קלה מאוד לשתיה ופופולרית (4.8%). המבשלה מברמן היא אחת הגדולות בגרמניה והמותג זמין במדינות רבות בעולם ואף מיוצר תחת רשיון בחלק מהן. גם הגרסה ללא אלכוהול (בק'ס בלו) משווקת בישראל.


שפאטן + פרנציסקאנר + לוונבראו
שלושה מותגי בירה בוואריים קלאסיים ממינכן, הנמצאים כיום תחת קורת גג אחת מיובאים גם הם לישראל על ידי י.ד. עסקים. שפאטן שולחת לכאן שני לאגרים, בהיר (Helles) וכהה (Dunkel), שניהם בחוזק של 5.2% אלכלוהול, ופרנציסקאנר הוא אחד ממותגי בירות החיטה הפופולרים בישראל, אשר זמין כאן בעיקר בגרסה הקלאסית הבהירה (5%), אך גם האחות הכהה (5%) זמינה כאן רוב הזמן, ולפעמים גם הגרסה המסוננת (5%) וזו ללא האלכוהול. לוונבראו (5.2%) הוא לאגר בהיר גרמני נקי ופריך, שעשוי כהלכה.


ארדינגר
מבשלה בווארית נוספת המיוצגת בישראל על ידי י.ד. עסקים היא המבשלה המשפחתית המוערכת ארדינגר, המתמחה ביצור של בירות חיטה בלבד. את ארדינגר ווייסביר הבהירה (5.3%) מכיר כל חובב בירות חיטה, וממש לאחרונה החל יבוא שלה לישראל גם בפחיות, ובמרוצת השנים זכינו לראות כאן בירות נוספות של ארדינגר שבאות והולכות כמו ארדינגר דונקל (5.3%), ארדינגר ללא אלכוהול, ארדינגר אוקטוברפסט (5.7%) והחל מחודש שעבר ניתן למצוא בישראל גם את ארדינגר ליכט – בירת חיטה קלה (2.9%).
עם כל הכבוד לכל אלו, חובבי הבירה הרציניים זוכרים לטובה בעיקר את ארדינגר פיקנטוס – הוייצן-בוק הכהה של ארדינגר (7.3%) שביקר כאן לפני כמה שנים אך לא חזר מאז.


אסטרייה דאם
גם ספרד נמצאת על המפה של י.ד. עסקים, עם הנציגה הכי מפורסמת של ברצלונה, אותה קשה לפספס כשמסתובבים בקאטלוניה. הלאגר הבהיר והים תיכוני (5.4%) הוא ספינת הדגל של המבשלה, ולצידו מגיעות לישראל גם אסטרייה דאם דאורה נטולת הגלוטן (5.4%), שמיוצרת משעורה כבירה רגילה לכל דבר אשר בתהליך מיוחד מוציאים ממנה את הגלוטן, לה אספניולה (4.6%) העממית, ואסטרייה דאם אינדיט (4.8%) המיוחדת והמפונפנת במידה, אותה יצרה המבשלה בעשור הקודם בשיתוף השף הספרדי המפורסם פראן אדרייה. זו בירה בסגנון כלאיים המיוצרת כלאגר עם אלמנטים של בירת חיטה בסגנון בלגי ומגיעה לישראל בבקבוקי 750 מ"ל המיועדים למסעדות בעיקר.


בזלת
לפני כשנתיים רכשה חברת י.ד. עסקים 33% ממניות מבשלת הגולן, יצרנית בירה בזלת, והפכה למשווקת ולמפיצה שלה בישראל. מבשלת הגולן היא מבשלת הבוטיק השניה שנפתחה בארץ בשלהי 2006 כברו-פאב בקצרין, ובהמשך החלה להפיץ את הבירות גם לשאר חלקי המדינה.
ארבע בירות קבועות מיוצרות שם: פילזנר (4.9%), חיטה (5.1%), אייל ענברי (6.4%), ודאבל בוק (8%). מדי פעם מייצרת המבשלה גם בירות עונתיות תחת המותג עוג.

אם עד עכשיו זה נשמע הרבה, כדאי שתדעו שי.ד. עסקים מייבאת ומשווקת בישראל באופן סדיר יותר או פחות גם את מותגי הבירה הבאים: אוהר'ס מאירלנד, מילר מארה"ב, גרולש מהולנד, קירין מיפן, פרוני האיטלקית, באס מאנגליה (חביות בלבד), קריק בלז'יק מבלגיה ומספר טעמי סיידרים איריים מבית מאגנר'ס. צמאים שם הם לא…